Ugrás a tartalomra
AI Job Stats

Feldolgozóipari vezetők

MinimálisKitettségi fokozat (ILO 2025)

Néhány részfeladatot segíthet az AI (levelezés, dokumentálás), de a munka lényege nem változik.

A kitettség nem munkahely-megszűnés: azt mutatja, a feladatok mekkora részét tudná ma elvégezni a generatív AI. Hogy ebből átalakulás, termelékenység-növekedés vagy leépítés lesz, az a cégeken, a szabályozáson és rajtad is múlik.

Kitettségi pontszám
38/ 100 · ±11
050100
Az összes szakma átlaga: 30

0 = a szakma feladatait a mai generatív AI egyáltalán nem tudja elvégezni, 100 = mindet teljesen. A halvány sáv a feladatok közötti szórás.

Számold ki a saját pontszámodat ↓
Változás 2023 óta
+2
2023-as besorolás
Nem érintett

Mit érdemes tenni?

🤖 AI-val készültEzt a szöveget mesterséges intelligencia írta a megjelölt adatokból; ellenőrzött számokra épül, de hibázhat.· 2026. 10. 13.Hogyan készül?

A 38/100-as kitettségi mutató mérsékelt feladatátalakulást jelez, nem állásvesztést. A létszámigény várhatóan erősen nő; az AI főként az elemzést, tervezést és jelentéskészítést gyorsítja.

Mi változik

  • A termelési nyilvántartások és vezetői jelentések összeállítása egyre inkább automatizálható.
  • A költségvetések elemzését és a költségcsökkentési javaslatokat AI támogatja.
  • A mennyiségi, minőségi, idő- és létszámtervek készítése gyorsabbá válik.

Mi marad emberi

  • Az új üzemek és berendezések beszerzésének, telepítésének helyszíni felügyelete emberközpontú marad.
  • A munkavédelmi követelmények gyakorlati végrehajtása felelős vezetői döntéseket igényel.
  • A dolgozók kiválasztása, fejlesztése és teljesítményük méltányos értékelése emberi marad.

Mit érdemes tanulni

  • Tanulj termelési adatokon AI-támogatott előrejelzést és eltéréselemzést végezni.
  • Erősítsd a beruházások műszaki-gazdasági értékelését és beszállítói tárgyalási készségedet.
  • Építs gyakorlati tudást munkavédelemből, minőségirányításból és változásvezetésből.

Feladatonként

Az ILO a szakma minden feladatát külön pontozta, két AI-modell (GPT-4o és Gemini) pontszámának átlagaként. A halvány sáv a két modell pontszáma közötti tartomány, a pötty az ILO végső pontszáma (néhány feladatnál a szakértői felülvizsgálat a sávon kívülre tette).

🤖 AI-val készültEzt a szöveget mesterséges intelligencia írta a megjelölt adatokból; ellenőrzött számokra épül, de hibázhat.Hogyan készül?

  • A termelési nyilvántartások és jelentések elkészítésének ellenőrzése52
  • Költségvetések összeállítása és kezelése, a termelési teljesítmény és a költségek nyomon követése, valamint a folyamatok és erőforrások kiigazítása a költségek minimalizálása érdekében51
  • A termelési tevékenységek részletes megtervezése a kibocsátás minősége és mennyisége, a költségek, a rendelkezésre álló idő és a munkaerőigény szempontjából49
  • A termelési stratégiák, irányelvek és tervek meghatározása, végrehajtása és nyomon követése44
  • Egyeztetés más vezetőkkel a termelési kérdésekről, valamint tájékoztatásuk ezekről44
  • Üzleti lehetőségek azonosítása és a gyártandó termékek meghatározása41
  • A speciális termékek gyártására vonatkozó árajánlatok elkészítésének felügyelete, valamint szerződések megkötése az ügyfelekkel és a beszállítókkal35
  • A munkatársak kiválasztásának, képzésének és teljesítményének felügyelete.33
  • A termelőüzem működésének és a minőségügyi eljárásoknak az irányítása a karbantartás megtervezésével, az üzemidő meghatározásával, valamint az alkatrész- és szerszámellátás biztosításával33
  • A gyártási tevékenységet és a környezetet érintő hatósági és jogszabályi követelmények feltárása és végrehajtása32
  • A munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági követelmények végrehajtásának összehangolása27
  • Új üzemek és berendezések beszerzésének és telepítésének felügyelete17

Mennyire érint téged?

Minden munkahely más: jelöld meg, ezek közül a feladatok közül mit és mennyit csinálsz, és kiszámoljuk a saját, munkaidővel súlyozott pontszámodat.

Feladatonként: nem csinálom · néha · a munkám nagy része.

  • A termelési nyilvántartások és jelentések elkészítésének ellenőrzése(52)
  • Költségvetések összeállítása és kezelése, a termelési teljesítmény és a költségek nyomon követése, valamint a folyamatok és erőforrások kiigazítása a költségek minimalizálása érdekében(51)
  • A termelési tevékenységek részletes megtervezése a kibocsátás minősége és mennyisége, a költségek, a rendelkezésre álló idő és a munkaerőigény szempontjából(49)
  • A termelési stratégiák, irányelvek és tervek meghatározása, végrehajtása és nyomon követése(44)
  • Egyeztetés más vezetőkkel a termelési kérdésekről, valamint tájékoztatásuk ezekről(44)
  • Üzleti lehetőségek azonosítása és a gyártandó termékek meghatározása(41)
  • A speciális termékek gyártására vonatkozó árajánlatok elkészítésének felügyelete, valamint szerződések megkötése az ügyfelekkel és a beszállítókkal(35)
  • A munkatársak kiválasztásának, képzésének és teljesítményének felügyelete.(33)
  • A termelőüzem működésének és a minőségügyi eljárásoknak az irányítása a karbantartás megtervezésével, az üzemidő meghatározásával, valamint az alkatrész- és szerszámellátás biztosításával(33)
  • A gyártási tevékenységet és a környezetet érintő hatósági és jogszabályi követelmények feltárása és végrehajtása(32)
  • A munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági követelmények végrehajtásának összehangolása(27)
  • Új üzemek és berendezések beszerzésének és telepítésének felügyelete(17)
A te becsült kitettségi pontszámod
38/ 100

Pont a szakma átlagán vagy. (A szakma pontszáma: 38.)

A munkaidőd kb. 17%-a megy erősen kitett (≥ 50 pontos) feladatokra.

Ezeket érinti leginkább
  • • A termelési nyilvántartások és jelentések elkészítésének ellenőrzése
  • • Költségvetések összeállítása és kezelése, a termelési teljesítmény és a költségek nyomon követése, valamint a folyamatok és erőforrások kiigazítása a költségek minimalizálása érdekében
Ezek maradnak leginkább emberiek
  • • Új üzemek és berendezések beszerzésének és telepítésének felügyelete
  • • A munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági követelmények végrehajtásának összehangolása

Becslés az ILO feladat-pontszámaiból. Minden a böngésződben számolódik, semmit nem küldünk el és nem tárolunk.

Hányan dolgoznak ebben a szakmacsoportban?

A szakmacsoport (Termelési vezetők, szakszolgáltatások vezetői) aránya a foglalkoztatottakon belül, országonként (Eurostat, ISCO 2 jegy — 4-jegyű bontás országonként nem nyilvános).

Termelési vezetők, szakszolgáltatások vezetői
Táblázat nézet
OrszágTermelési vezetők, szakszolgáltatások vezetői
Egyesült Királyság5,5% · 1892 ezer fő · 2025
Észtország4,6% · 32 ezer fő · 2025
Írország4,1% · 115 ezer fő · 2025
Izland3,2% · 7 ezer fő · 2025
Horvátország3,2% · 54 ezer fő · 2025
Málta3,1% · 10 ezer fő · 2025
Svédország3,0% · 158 ezer fő · 2025
Bulgária2,8% · 82 ezer fő · 2025
Norvégia2,8% · 80 ezer fő · 2025
Belgium2,7% · 140 ezer fő · 2025
Lettország2,7% · 24 ezer fő · 2025
Magyarország2,5% · 118 ezer fő · 2025
Franciaország2,5% · 728 ezer fő · 2025
Svájc2,5% · 119 ezer fő · 2025
Hollandia2,4% · 238 ezer fő · 2025
Litvánia2,3% · 33 ezer fő · 2025
Lengyelország2,2% · 381 ezer fő · 2025
Portugália2,1% · 109 ezer fő · 2025
Szlovákia1,9% · 49 ezer fő · 2025
Ausztria1,9% · 84 ezer fő · 2025
Ciprus1,9% · 9 ezer fő · 2025
Csehország1,7% · 91 ezer fő · 2025
Olaszország1,4% · 341 ezer fő · 2025
Szlovénia1,4% · 14 ezer fő · 2025
Németország1,3% · 569 ezer fő · 2025
Finnország1,3% · 34 ezer fő · 2025
Spanyolország1,3% · 292 ezer fő · 2025
Dánia1,2% · 38 ezer fő · 2025
Románia0,9% · 72 ezer fő · 2025
Görögország0,9% · 38 ezer fő · 2025
3,85 millió
Termelési vezetők, szakszolgáltatások vezetői — EU27
Eurostat · 2025
1,9%
a foglalkoztatottakon belül (EU27)

Mennyit keresnek?

Átlagos bruttó havi kereset a foglalkozási főcsoportban (Vezetők). A Eurostat bérfelmérése csak 1 jegyen közöl foglalkozás szerinti bért, ezért ez a szakma tágabb csoportja. 10 fősnél nagyobb cégek, 2022.

5374 EUR
Átlag az EU-ban (bruttó/hó)
+87% az összes foglalkozás átlagához képest
920 555 Ft
Átlag itthon (bruttó/hó) · Magyarország
+93% az összes foglalkozás átlagához képest

Országonként, vásárlóerő-paritáson (PPS/hó), így a különböző árszintű országok összevethetők.

  1. Svájc8354
  2. Olaszország7983
  3. Luxemburg7683
  4. Belgium7390
  5. Németország7172
  6. Dánia6654
  7. Ausztria6190
  8. Írország6181
  9. Finnország6101
  10. Ciprus5842
  11. Norvégia5718
  12. Izland5653
  13. Hollandia5508
  14. EU275374
  15. Franciaország5226
  16. Svédország4960
  17. Szlovénia4808
  18. Spanyolország4699
  19. Csehország4257
  20. Portugália4203
  21. Görögország4190
  22. Málta4128
  23. Lengyelország4112
  24. Románia4078
  25. Litvánia4031
  26. Magyarország3641
  27. Bulgária3559
  28. Horvátország3524
  29. Szlovákia3418
  30. Észtország3290
  31. Lettország3288

Forrás: Eurostat Structure of Earnings Survey (earn_ses22_21), négyévente. Az Egyesült Királyság nem szerepel a felmérésben.

Kilátás 2035-ig

A szakmacsoport (Termelési vezetők, szakszolgáltatások vezetői) foglalkoztatottsága a Cedefop 2026-os előrejelzése szerint.

304032201520192023202720312035

ezer fő · Cedefop Skills Forecast 2026 · 2026–2035: előrejelzés

−1,6%
Változás 2025→2035
−530
Bővülés
8 ezer
Pótlási igény
8 ezer
Várható nyitás összesen

A pótlási igény a nyugdíjba vonulók és pályaelhagyók helye — zsugorodó szakmában is lehet sok álláshely.

Rokon szakmák

Források: ILO WP140 (2025) · Eurostat lfsa_egai2d · Cedefop Skills Forecast 2026 · WEF Future of Jobs 2025 · ESCO. A kitettségi pontszám azt méri, a szakma feladatainak mekkora része végezhető el generatív AI-val — nem azt, hogy a munkahely megszűnik. Tájékoztató jellegű, nem pályatanácsadás. Hogyan számoljuk?